en | fr | +

Real journalism

— making sense of the world around us

en | fr | +

Real journalism

— making sense of the world around us

Tetor

« Le të rrëzohet regjimi i bankave »

Një turmë e vogël u mblodh në trotuarin përballë Spitalit Universitar Amerikan (AUB). Fytyrat janë të ngrysura, të zverdhura ose të...

(Pa)drejtësia ndërkombëtare dhe narracioni i (pa)mundur i luftës çlirimtare

- Si e komentoni reagimin dominues të opinionit publik në Kosovë në aktakuzat e para nga Dhomat​ e Specializuara kundër ish-krerëve të...

“Bisha me thundrën e plasaritur”

Françisko Franko nuk ka asnjë dëshirë të jetë bujar dhe e shikon ndëshkimin si një nismë afatgjatë. Pikërisht këtë gjë e shpreh...

Uashingtoni kundër Pekinit

Me gjasë, SHBA-të po vlerësojnë se nuk mund ta përballojnë njëherësh edhe Kinën edhe Rusinë. Në dhjetëvjeçarët që vijnë, rivali i...

Imazhi i Shqipërisë dhe nevoja për një diplomaci publike efektive

Pavarësisht problemeve të vjetra apo të reja që presin zgjidhje, si edhe pikëpyetjeve të reja që janë krijuar, Shqipëria nuk meriton...

“Spitali i së ardhmes”: utopia e elitave reformuese, makthi i kujdestarëve dhe pacientëve

Chamonix, 1 Tetor 2016, kohë shumë e bukur. Si çdo vit, ajka e vendimmarrësve politikë, administrativë dhe industrialistë të shëndetësisë takohen gjatë CHAM-it....

Justin Trudeau, një skifter veshur me kostum indian

Për kanadezët e mësuar me kostumet e ngrysura të konservatorit Stephen Harper, fitorja e z Justin Trudeau, një djalë i ri...

Patatja e nxehtë e dialogut me Serbinë

Ndonëse në Kosovë vijon numërimi i votave, kjo, në thelb, nuk do ta ndryshojë rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare...

Latest news

Shqipërisë i mungon një e majtë sociale

Përmes një interviste të rrallë, ish-ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë rikthehet për publikun ku...

Pasionet evropiane për pavarësinë e Greqisë

« Kush e mban mend sot emocionin e ngjallur nga emri i Greqisë nga 1821 në 1829? »,...

Stomatologjia e pabarazisë sociale

Në vitin 1970, një dentist i ri nga qyteza Autun,i frymëzuar nga ngjarjet e Majit ‘68,...

Must read

You might also likeRELATED
Recommended to you

Ana e turpshme e “metalit blu”

A do të rrezikohet ndonjëherë industria...

Ekologjia si mjet kundër pandemive

A është një pangolin? Një lakuriq?...