TURQIA NË GJUETINË E HAPËSIRËS POSTSOVJETIKE
Përballja ruso-turke në Kaukaz

Përmes mbështetjes së saj për Azerbajxhanin në konfliktin e Nagorno-Karabakut, Turqia ka ndërhyrë në zonën e ndikimit të Rusisë në Kaukaz. Ankara sfidon Moskën në ajër me dronë të gjeneratës së fundit. A mund të çojë kjo situatë e re strategjike në përshkallëzim? Jo domosdoshmërisht, pasi në të kaluarën të dy fuqitë kanë preferuar shpesh kompromisin se përballjen.

1390

Pas Sirisë dhe Libisë, Rusia dhe Turqia u përplasën përsëri me përfaqësues në një luftë tjetër: ajo midis Armenisë dhe Azerbajxhanit në pllajën e Nagorno-Karabakut, në Kaukaz. Sferat e ndikimit dhe marrëdhëniet e pushtetit janë në zemër të marrëdhënies midis Moskës dhe Ankarasë. Ambiciet e tyre përplasen në një hark krizash që shtrihen nga Afrika e Veriut deri në Detin Kaspik, përmes Levantit dhe Detit të Zi.

Të dy vendet kanë ndërtuar një partneritet gjeo-ekonomik rreth projekteve energjetike të lidhura me sektorët e gazit dhe sektorët bërthamorë. Pjesërisht i zhytur nën Detin e Zi, tubacioni i gazit Blue Stream ka furnizuar Turqinë me gaz rus që nga viti 2003. Në janar 2020, vëllai i saj i vogël TurkStream arriti në tregjet e Evropës jugore dhe jug-lindore përmes portit turk Kıyıköy. Operatori rus Rosatom ndërtoi termocentralin e parë bërthamor të Turqisë për 25 miliardë dollarë (21 miliardë euro) në Akkuyu. Me 26.1 miliardë dollarë tregti në 2019, partneriteti tregtar zbulon gjithashtu një formë të komplementaritetit në turizëm dhe bujqësi. Ndërsa 6.7 milion turistë rusë vizituan Turqinë në 2019, ajo do të ishte importuesja e dytë më e madhe e produkteve agro-industriale ruse në vitin 2020. Më në fund, blerja e baterive mbrojtëse anti-ajrore ruse S-400, në fund të 2017, ilustroi vitalitetin e bashkëpunimit militaro-industrial  midis dy vendeve, fatkeqësisht për Uashingtonin. Në planin politik, Ankaraja dhe Moska kanë një këndvështrim të ngjashëm të çështjeve botërore, bazuar në mosbesimin dhe zhgënjimin e tyre të përbashkët me Perëndimin, si dhe në një interes të përbashkët për një rend botëror multipolar, i cili supozohet se do t’u mundësojë atyre që të pranohen projektet përkatëse të energjisë.

Një pan-turqizëm që predikon luftë

Sidoqoftë, ky udhërrëfyes ka nxjerrë në dritë zona fërkimi, ku mbivendosen zonat tradicionale të ndikimit të të dy vendeve. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kërkon të rivendosë rolin strategjik të Turqisë në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme, rajone që Perandoria Osmane përfshiu në kulmin e saj në shekullin e XVII. Z. Ahmet Davutoglu, ish-ministër i jashtëm (2009-2014) i cili u bë kryeministër dhe më pas u shkarkua në 2016, e përshkruante vendin e tij si një fuqi rajonale, të aftë për të ushtruar ndikimin e tij kulturor dhe politik në shkallë planetare. Ndërsa mbronte doktrinën e “zero probleme me fqinjët”, ai përuroi një politikë të jashtme e cila mobilizoi Islamin politik apo edhe pan-turqizmin në drejtim të popullsive turqishtfolëse të shpërndara përgjatë një harku që shtrihej nga jugu i Rusisë në Xinjiangun kinez duke kaluar nga Kaukazi (Azerbajxhani) dhe Azia Qendrore (Kazakistani, Turkmenistani, Uzbekistani dhe Kirgistani).

Në konfliktin e Nagorno-Karabakut, shprehet ky vektor – me një theks luftarak i cili ka vazhduar të afirmohet që nga dështimi i “Pranverës arabe”  në Egjipt dhe Siri, e më pas grushti i shtetit në 2016 ndaj Erdoganit. Ky i fundit mbështet hapur programin revanshist të Azerbajxhanit, një vend turqishtfolës, banorët e të cilit do të ishin pjesë e kombit turk, në bazë të konceptit “Një komb, dy shtete”, të cilin ai e ka kujtuar vazhdimisht gjatë gjashtë javëve të luftës. Nga ana e tij, z.Vladimir Putin e ka vendosur sovranitetin në zemër të projektit të energjisë për Rusinë, së cilës ai dëshiron t’i rikthejë statusin si lojtar kryesor global. Suksesi i fushatës ushtarake siriane shërben si shumëfishues i ndikimit. Për më tepër, zemra e interesave të konsideruara jetike nga Moska mbetet hapësira post-sovjetike, e perceptuar ende si një akullnajë mbrojtëse nga elitat ruse politiko-ushtarake. Sidoqoftë, në funksion të qëndrimit të miratuar nga Turqia mbi Nagorno-Karabakun, është pikërisht në këtë zonë që tani duket e gatshme të sfidojë Moskën.

Ankaraja mund të mburret me disa suksese në Kaukaz. Të mbështetur nga përkrahja e ashpër politike dhe ndihma ushtarake e Turqisë, ushtria Azerbajxhanase u rikuperua nga pjesa jugore e territoreve që shërbenin si zonë tampon për Republikën e vetëshpallur të Artsakhut, përpara se të merrte qytetin simbolik të Shushit, në zemër të Nagorag-Karabakut ( shih hartën në internet). Për ta shmangur një disfatë më të hidhur, armenët pranuan, më 10 nëntor, një marrëveshje armëpushimi që i detyroi ata të evakuonin rajonet të cilat ende i kontrollonin: atë të Agdamit dhe enklavave Azeriane në territorin armen të rajonit Gazakh (20 nëntor), si dhe rajonet strategjike të Karvachar / Kelbajar (25 nëntor) dhe Berdzor / Lachin (1 dhjetor). Vetëm një korridor i gjerë pesë kilometra, nën kontrollin e Rusisë, do të garantojë kalimin në Armeni.

E përfunduar nga ndërhyrja e Moskës, marrëveshja parashikon krijimin në territorin e Azerbajxhanit të një qendre të ndërprerjes së luftimeve, të vendosur nën sponsorizimin ruso-turk (siç është rënë dakord me telefon midis presidentëve Putin dhe Erdogan në ditën e nënshkrimit të tekstit). Duke rrëmbyer një post në Azerbajxhan, Turqia tani duket e aftë të projektojë ndikimin e saj në mënyrë më efektive në Azinë Qendrore turqishtfolëse. Për më tepër, do të zhvillohet një korridor i ri midis Republikës Azerbajxhanase të Nakhichevan (pa dalje në det në territorin Armen dhe Turqisë fqinje) dhe Azerbajxhanit. Kështu, Turqia do të ketë – përmes kufirit të saj me Nakhichevan – hyrje të drejtpërdrejtë në Detin Kaspik dhe rezervat e saj të çmuara të gazit në det të hapur. Me arritjen e marrëveshjes së armëpushimit për një periudhë pesë-vjeçare të rinovueshme, mbetet për tu parë nëse Ankaraja do të kënaqet vetëm me përfitimin që do të marrë. Megjithëse nuk përmendet Turqia në dokument, Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev tha se ushtarët e tij kishin për qëllim të merrnin pjesë në forcën e ndërhyrjes – informacion i mohuar nga Kremlini.

Dëshira e Ankarasë për të krijuar një raport fuqie me Moskën edhe në hapësirën post-sovjetike duket e motivuar nga dëshira për të konsoliduar pozicionet e saj kundër Kremlinit në frontet e tjera (Siri, Libi, Mesdheu Lindor). Kjo iniciativë është për më tepër e ngjashme me një manovër jashtë rrethimit për të lehtësuar presionin që Turqia ndjen për shkak të rritjes së trupës ushtarake ruse në afërsi të saj, në Detin e Zi, në Kaukaz dhe në Levant. Ankaraja duket se nuk është më e gatshme të ndihmojë në riinvestimin ushtarak rus në Detin e Zi. Qershorin e kaluar, një aeroplan turk furnizoi me karburant një bombardues strategjik amerikan B-1B Lancer në fluturim mbi Detin e Zi, duke simuluar një sulm kundër objektivave detare. Për më tepër, nuk mund të përjashtohet mundësia që Ankaraja po kërkon të marrë bazë ushtarake në Azerbajxhan për të riekuilibruar marrëdhëniet strategjike me Moskën, të perceptuara si të pafavorshme pasi Rusia mori bazat e Tartous (marinës) dhe Hmeimim (forca ajrore në 2017) për dyzet e nëntë vjet në bregdetin sirian, nën hundën e Turqisë.

Parë nga Moska, braktisja e modelit të një republike laike kemaliste, e ilustruar më tej korrikun e kaluar nga shndërrimi në një xhami të ish-Bazilikës Ortodokse të Shën Sofisë, në Stamboll, është një shqetësim. Pan-turqizmi ka të ngjarë të rindezë frikën ruse për ambiciet e Ankarasë në hapësirën post-sovjetike, ku – përfshirë në Rusi – besohet të jetojnë 120 milion folës të gjuhës turke. Moska ka frikë se instrumentalizimi i Islamit do të destabilizojë vetë territorin e Federatës Ruse – nga e cila 15% e popullsisë praktikon Islamin Sunni – veçanërisht pasi konfliktet dramatike kanë prekur Kaukazin e Veriut (Çeçeni, Dagestan) në vitet 1990 dhe në fillim 2000. Transferimi i operuar nga shërbimet turke të sigurisë nga 29 shtatori i disa qindra xhihadistëve nga Libia dhe Siria në frontin e Nagorno-Karabakut ka diçka për të ngjallur shqetësime serioze në Moskë. Në Detin e Zi dhe Detin Kaspik, Rusia nuk heziton të kërkojë partnerët e saj në delikatesë me Turqinë: anijet iraniane morën pjesë në ujërat e Kaspikut në përbërësin detar të stërvitjes ushtarake ruse Kavkaz-2020, e cila zhvillohet në fund  të shtatorit. Përveç kësaj, manovrat detare ruso-egjiptiane të quajtur “Ura e Miqësisë” së pari u zhvilluan në nëntor në Detin e Zi.

Por turqit kanë një kartë tjetër në lojën e tyre: Ukrainën. Ankaraja, e cila kurrë nuk njohu aneksimin e Krimesë nga Rusia në 2014 pa miratuar sanksione kundër saj, ka zgjeruar bashkëpunimin e saj me Kievin në fushën ushtarako-teknike. Në vitin 2018, Ukraina bleu gjashtë dronë turq sulmues Bayraktar-2, të përdorura në Idlib (Siri), Libi dhe Nagorno-Karabak. Përtej kësaj blerjeje, ukrainasit dhe turqit do të kishin operuar një sinergji në këtë zonë me dronin e ri Bayraktar Akinci, i cili përfundimisht mund të prodhohej direkt në Ukrainë. Përdorimi i tij do të shkaktonte vendosjen e kapaciteteve anti-ajrore ruse, të tilla si bateritë Pantsyr, të cilat kanë provuar se janë efektive kundër dronëve turq në Siri dhe Libi. Rusia mund të mbështetet gjithashtu në mjete të lëvizshme të luftës elektronike, të tilla si radari Krasukha-4, i vendosur qartë në Nagorno-Karabak në mënyrë që t’i përgjigjet kërcënimit të dronëve turq (Bayraktar-2) dhe atyre, “kamikaze”, të prodhimit izraelit (Lloji Harop), blerë nga Baku.

Për shkak se “lufta me drone” përbën një nga të dhënat e këtij raporti të ri fuqish midis Rusisë dhe Turqisë, në këtë varg krizash të cilat mbulojnë zonën e gjerë mesdhetare, deri në ultësirën e Kaspikut të Kaukazit. Zotërimi i dronëve sulmues i jep Ankarasë një avantazh ndaj Moskës, e cila aktualisht nuk e ka këtë. Kjo është përgjigjja turke ndaj sistemit të mohimit të hyrjes të vendosur nga Rusia në Levant dhe Detin e Zi, i cili e lejon atë të bllokojë hapësirat ajrore dhe detare të këtyre dy rajoneve falë teknologjisë së raketave.

Përdorimi i dronëve tregoi sukses në Idlib marsin e kaluar, kur rajoni ishte i mbushur me përplasje të dhunshme midis xhihadistëve pro-turq dhe forcave loyaliste të mbështetura nga Rusia. Gjatë këtij episodi, rusët hasën vështirësi serioze në sigurimin e mbulesës efektive anti-ajrore për akuzat e tyre të shtypura nga sulmet e dronëve turq. Falë kësaj teknologjie, Ankaraja ishte – rast përjashtues – në gjendje të sfidonte zotërimin rus të qiellit, i cili, jashtë zonës së pushtuar nga amerikanët në lindje të Eufratit, nuk kishte ndodhur kurrë në konfliktin sirian.

Që nga fillimi i marrëveshjeve midis Putin dhe Erdogan, në fillim të viteve 2000, rusët dhe turqit zgjodhën ndarjen e dosjeve, në përputhje me realpolitikën që ata duan. Nën këtë qasje, mosmarrëveshjet e tyre thelbësore mbi Ukrainën, për shembull, nuk e kanë bllokuar të gjithë partneritetin e tyre, ndryshe nga marrëdhëniet midis Rusisë dhe komunitetit Euro-Atlantik. Vetëm kriza siriane ishte një përjashtim për një kohë, gjatë periudhës së grindjes që pasoi shkatërrimin e një Su-24 ruse nga një F-16 turk në fund të nëntorit 2015, dhe se letra e ndjesës dërguar nga presidenti Erdogan në Kremlin në qershor 2016 ndihmoi në zgjidhjen e ngërçit.

Riaktivizimi i çështjeve ngjallin zemërim (Nagorno-Karabak), vazhdimi i mosmarrëveshjeve të fshehta (çështja kurde, Qipro, Donbass, çështja e gazit në Mesdheun Lindor) dhe ekzistenca e krizave të hapura ku rusët dhe turqit marrin qasje antagoniste (Siria, Libia) të vendosin në pikëpyetje mbi zhvillimin e mundshëm të marrëdhënies së tyre. Deri në çfarë mase synohet të vazhdojë funksionimi i tyre aktual? A nuk do të tundoheshin ata të konsiderojnë një qasje më gjithëpërfshirëse ndaj krizave midis tyre, siç ishte rasti në korrik 2005? Gjatë një interviste të mbajtur në Soçi, Putin dhe Erdogan thuhet të kenë rënë dakord të sigurojnë mbështetje të ndërsjellë përballë kërcënimit separatist dhe terrorist që pretendohet se përfaqësohet nga luftëtarët çeçenë për Rusinë dhe militantët kurdë për Turqinë. Me fjalë të tjera, do të kishin përfunduar një pakt mos ndërhyrje, duke lidhur problematikat e sigurisë së dy çështjeve të cilat pengojnë marrëdheniet e tyre  bilaterale.

Sidoqoftë, të dy partnerët kanë përvojën që do t’i lejojë ata të angazhohen në ujdi për kompromis dhe kompensim. Pranimi i logjikës së sferave të ndikimit, ngadalësimi i Evropës në çështjet strategjike mesdhetare dhe hezitimi amerikan ndaj aventurave të reja ushtarake u siguron atyre hapësirë të lirë për të mundësuar bashkejetesën e interesave tê përbashkët. Sepse, në fund të fundit, asnjëri prej tyre nuk dëshiron të kalojë në një përballje të drejtpërdrejtë.

* Zëvendës-drejtor i Observatorit Franko-Rus (Moskë) dhe profesor historie.